ciekawe rozwiązanie technologiczne

- | Czas czytania: 1:75 | Odsłon: 56

Druk 3D jest niezwykle ciekawym rozwiązaniem technologicznym, pozwalającym na tworzenie przestrzennych brył. Dostępne są różne metody drukowania. W niskobudżetowych drukarkach, wykorzystywanych do celów domowych i komercyjnych, najczęściej używane jest FDM, czyli Fused Deposition Modeling. Metoda ta polega na nakładaniu na siebie kolejnych warstw filamentu (materiału), który wcześniej zostaje upłynniony pod wpływem wysokiej temperatury. Filament jest dozowany za pomocą specjalnej dyszy. Obecnie na rynku najprościej znaleźć materiały w postaci żyłki, o średnicy 1,75mm lub 2,85mm. Taka grubość nie jest przypadkowa. Producenci dostosowali się po prostu do wymiarów głowic, które umieszczane są w drukarkach 3D.

ciekawe rozwiązanie technologiczne

Filamenty dostępne na rynku różnią się od siebie kolorami i właściwościami oraz ceną, a także warunkami, jakie należy im zapewnić podczas drukowania. Ponieważ branża związana z drukiem 3D zdobywa coraz większą popularność, producenci nie ustają w wysiłkach, aby cały czas zaskakiwać użytkowników drukarek oraz odpowiadać na potrzeby swoich klientów. Wszystko to sprawia, że na rynku pojawiają się filamenty, których skład nie jest oparty wyłącznie na polimerach. Obecnie można znaleźć filamenty z domieszką metali, kamienia, drewna lub korka. Wydruki tworzone z takich materiałów wyglądają prawie tak, jakby zostały wykonane z domieszki, której dodano do PLA, będącej podstawą filamentu. Dzięki temu, że PLA (polilaktyd, będący substancją w pewien sposób biodegradowalną) stanowi bazę do produkcji filamentów, są one kompatybilne z dużą częścią domowych drukarek 3D. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy, czy posiadane przez nas urządzenia, będą w stanie drukować z interesujących nas materiałów. Także warto wejśc na

Usługi remontowe Warszawa i technologi fdm

Technologia FDM cieszy się dużą popularnością, ze względu na jej prostotę oraz możliwość korzystania z różnych filamentów. Podczas tworzenia bryły, poszczególne warstwy nakładane są na siebie, a następnie niemalże od razu zastygają i twardnieją (choć w przypadku wydruków powstających na podgrzewanym stole, pozostają one do pewnego stopnia plastyczne, dopóki proces drukowania nie ulegnie zakończeniu.)

W zależności od branży oraz potrzeb, osoby projektujące decydują się na użycie konkretnych typów filamentów. W przemyśle dużą popularnością cieszy się ABS, który cechuje się dużą wytrzymałością na wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. W domowym użytku może on jednak sprawiać pewne problemy, jeżeli nie zapewnimy mu odpowiednich warunków w procesie drukowania. Aby całość przebiegała sprawnie należy zaopatrzyć się w podgrzewany stół i komorę grzewczą, dzięki czemu podczas pracy drukarki, powstający wydruk cały czas będzie w stałej, podwyższonej temperaturze. Konieczna jest również bardzo dobra wentylacja pomieszczenia, w którym pracują drukarki 3D, gdyż powstające opary, mają drażniący, nieprzyjemny zapach, mogący mieć negatywny wpływ na ludzi i zwierzęta.

Dużą popularnością cieszy się PLA (polilaktyd), do którego produkcji wykorzystywane są związki organiczne, pozyskiwane z mączki kukurydzianej lub trzciny cukrowej. Dzięki temu, powstały jest w pewien sposób biodegradowalny. Wydruki powstające przy użyciu PLA są mniej odporne na wysoką temperaturę (górna granica bezpiecznego użytkowania wynosi zazwyczaj 50°C.) Jednak praca z tym filamentem jest zdecydowanie prostsza i może odbywać się bez podgrzewanego stołu. Nie wydziela się również drażniący zapach, co nie oznacza bynajmniej, że pomieszczenie, w którym powstają wydruki, nie powinno być wentylowane. PLA jest polecany szczególnie tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z drukiem 3D.